O GARBARNI

Garbarnia Skotan S.A. w upadłości to jedna z największych i najstarszych garbarni w Polsce, szczycąca się ponad 150 letnią historią i tradycją w garbowaniu skór. Podstawę produkcji stanowią skóry cielęce, świńskie i bydlęce z przeznaczeniem dla przemysłu obuwniczego.

HISTORIA

Garbarnia Skotan założona została w 1859 roku przez przybyłego z Czech Dawida Spitzera. Początkowo był to warsztat, w którym produkowano z różnego rodzaju surowca skóry z przeznaczeniem na obuwie i meble. Z biegiem lat został przekształcony w garbarnię. Około 1928 roku stworzono spółkę „Spitzer-Sinajberger” co zaowocowało dalszym rozwojem garbarni.

W 1906 roku pracowało w garbarni już 38 pracowników, którzy produkowali dziennie ok 160 skór bydlęcych. Przed II wojną światową pracowało 150 osób.

Odbudowana po zniszczeniach wojennych garbarnia wcielona została do kombinatu PZPS Chełmek. Niezależność odzyskała w 1989 roku a 1996 zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych. W 2001 roku przechodzi w ręce prywatne. W 2005 garbarnia zostaje wyodrębniona ze Skotanu S.A. i ropooczyna samodzielną działalnośś jako Garbarnia Skotan sp. z o.o.

Obecnie spółka pozostaje jednym z największych przedsiębiorstw garbarskich w kraju, producentem i eksporterem najwyższej jakości skór cielęcych, bydlęcych i świńskich.

AKTUALNOŚCI

ZAWIADOMIENIE O OTWARCIU POSTĘPOWANIA RESTRUKTURYZACYJNEGO SPÓŁKI

Zawiadamiamy, że postanowieniem Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej VI Wydział Gospodarczy z dnia 11 lipca 2018 r., sygn. akt VI GR 9/18, otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne – przyspieszone postępowanie układowe spółki Garbarnia SKOTAN Spółka Akcyjna w restrukturyzacji z siedzibą w Skoczowie (dalej „Spółka”), adres: ul. Fabryczna 10, 43-430 Skoczów, numer KRS: 0000714953, NIP: 5482456119, REGON: 240193875.

Sąd wyznaczył Sędziego – Komisarza w osobie SSR Mirosławy Huczek oraz Nadzorcę Sądowego w osobie Tomasza Ramczewskiego (nr licencji 513).

Postępowanie restrukturyzacyjne zostało wszczęte na wniosek Spółki w celu umożliwienia jej restrukturyzacji swoich zobowiązań w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie ma wpływu na dotychczasową działalność Spółki. W dalszym ciągu prowadzi ona działalność gospodarczą oraz wykonuje swoje bieżące zobowiązania.

O dalszym przebiegu postępowania restrukturyzacyjnego Spółki będziemy Państwa na bieżąco informować.

*  *  *

Garbarnia SKOTAN Sp. z o.o.

została nagrodzona prestiżowym tytułem

Najwyższa Jakość Quality International 2017.

Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii Product

Brązowym Godłem QI

nagrodzone zostały

Skóry wierzchnie i podszewkowe
do produkcji obuwia damskiego,
męskiego i dziecięcego

OFERTA

Garbarnia Skotan specjalizuje się w produkcji skór cielęcych na luksusowe obuwie, odzież i galanterię. Ponadto produkujemy wysokiej jakości skóry świńskie na podszewki licowe oraz dwoiny świńskie. Oferujemy również szeroką gamę asortymentową skór bydlęcych.

Oferowane przez nas skóry obuwiowe, odzieżowe i galanterię są skórami o najwyższej jakości, wyprodukowane z krajowego surowca, który  uchodzi w świecie za jeden z najlepszych. Z uwagi na osiągana grubość, nie większą niż 1.2 mm, ofertę swoja kierujemy głównie do producentów wysokiej jakości obuwia damskiego. Część skór, szczególnie o wyższej grubości, nadaje się także do produkcji luksusowego obuwia męskiego. Aby zaspokoić wymagania klientów oferujemy szeroka gamę kolorystyczną jak i asortymentową.

Połówki cielęce – vitello zaspokajają wymagania tych producentów, którzy szukają kompromisu między ceną i jakością. Skóry te nadal znajdują zastosowanie jako surowiec do obuwia najwyższej jakości, gdyż produkcja ich jest oparta na podobnej technologii, co skóry cielęce.

Połówki galanteryjne stanowią produkt bardziej ekonomiczny w porównaniu do skór cielęcych. Zachowując umiarkowaną cenę potrafią one zaspokoić gusta także wybrednych klientów.

Skóry bydlęce to najbogatszy z naszych asortymentów, występujący w szerokiej gamie kolorystycznej oraz wykończeń – gładkie oraz tłoczone we wzór słonia, piasku, grochu itp.; w grubościach do dwóch milimetrów, ale przede wszystkim w różnych miękkościach – od bardzo miękkich (BNMB, BSNF) do twardych i sztywnych (BBOX, BBRB). Skóry te mogą zostać wykorzystane zarówno w przemyśle obuwniczym jak i przy produkcji galanterii.

Skóry świńskie podszewkowe oraz dwoiny świńskie są najczęściej stosowanym materiałem służącym jako wyściółka do obuwia. Zastosowanie podszewki obuwiowej z naturalnej skóry jest istotnym czynnikiem mającym wpływ na komfort użytkowania obuwia. Zalecamy stosowanie standardowej grubości podszewki – 0,5-0,7 mm – zarówno skóry licowej jak i dwoiny. Do produkcji skór świńskich stosujemy najwyższej jakości surowiec, co ma duże znaczenie dla jakości produktów. Dostosowujemy się do indywidualnych wymagań klientów, spełniając ich życzenia odnośnie kolorystyki, wykończenia, grubości i innych parametrów skóry.

KONTAKT

Siedziba Firmy

JARBUR Spółka Jawna oddział w Skoczowie
43-430 Skoczów, ul. Fabryczna 10; POLSKA

SĄD REJONOWY LUBLIN WSCHÓD W LUBLINIE Z SIEDZIBĄ W ŚWIDNIKU, VI WYDZIAŁ
GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
KRS: 0000119977; NIP: 7991000400; REGON: 670720474

DZIAŁ HANDLOWY

WOJCIECH ZADARA

w.zadara@jarbur.pl

 +48 600 436 629

WŁADYSŁAW GABZDYL

w.gabzdyl@skotan.com.pl

+48 692 441 484

KATARZYNA SZOTEK

k.szotek@skotan.com.pl

+48 604 799 932

 KADRY

EWELINA KAMIŃSKA

 +48 48 617 67 98

 606 535 722

 e.kaminska@jarbur.pl

KSIĘGOWOŚĆ

DANUTA MADEJ

 +48 48 617 67 96

d.madej@jarbur.pl